התנועה היהודית הלאומית

ההיסטוריה היהודית באלפיים השנים האחרונות הייתה במידה רבה מסכת של ייסורים ורדיפות אין קץ, שהגיעו לשיא בשואה ובטרור ההמוני של סטלין. במשך דורות רבים התקווה לגאולה נשארה בגדר תקווה בלבד… ללא כל קשר למציאות. הדור שלנו הוא, אולי, אחד מהדורות הראשונים שבזמנו הדברים התחילו להשתנות.

יהדות ברית המועצות – המכונה "יהדות הדממה" שעל פי ההיגיון הקונבנציונלי נגזרה עליה התבוללות מהירה ומוחלטת בקרב המוני האוכלוסייה של ברית המועצות, למרות הכול קמה לתחייה. היא יצרה תנועה לאומית יהודית חזקה שהחלה להיאבק על זכויותיה הלאומיות. במאבקה שותפו תומכיה במערב ובישראל. המאבק הזה נשא פרי – הושג ניצחון חסר תקדים על הקג"ב. הניצחון הזה והרוח היהודית המתחדשת גרמו לעליה המונית מברית המועצות, שכמותה לא נראתה מאז יציאת מצרים.

איך קרה שיהדות ברית המועצות קמה לתחייה? למה כל כך הרבה יהודים רצו לצאת מברה"מ? מה היה המניע שלהם? אנטישמיות? אפליה? בעיות כלכליות? חלק מהתשובות הקורא המסקרן ימצא בספר שלי.

אולי מדובר בסימני הגאולה?

ומה דעתכם?

לא חסרים סיפורים מרתקים המתארים אישים שונים והיבטים מגוונים של תנועה זו. כל אחד מהם ייחודי וחשוב בפני עצמו, כל אחד הוא חלק בלתי נפרד מהפסיפס הכולל. מחברים שונים ניסו לצייר תמונה כוללת של התנועה. ראו, למשל:

http://www.angelfire.com/sc3/soviet_jews_exodus/English/index.shtml

kosharovsky.com/home-page

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים