שני סיפורים משלימים

התארגנות קבוצות יהודיות קטנות שחיפשו זהות לאומית החלו בשנות ה-60 המוקדמות של המאה העשרים, עוד לפני הניצחון המופלא של ישראל במלחמת ששת הימים, ניצחון שעורר תחייה בזהות היהודית על פני כדור הארץ ובאופן מיוחד בקרב יהדות ברה"מ.

אך שעריה של ברית המועצות נשארו נעולים. "מסך הברזל" של השלטון הסובייטי שחסם אפשרות עלייה לישראל דחף קבוצה קטנה של צעירים יהודים וביניהם מארק דימשיץ, אדוארד קוזנצוב, יוסף מנדלביץ'  לצעד נואש. בשנת 1970, הם ניסו "לחטוף" מטוס קטן כמחאה על איסור העלייה.

הקג"ב עצר את חברי הקבוצה. משפט הראווה שנערך וגזרי הדין האכזריים שניתנו הובילו לקמפיין סולידריות חובק עולם. הלחץ על ברית המועצות הלך וגבר.

ממבט ראשון קשה להבין מדוע מנהיגי ברית המועצות, מעצמת-על בעלת שטח אדיר עם כל אוצרות  הטבע האפשריים ועם צייתן, מעצמה שלא פחדה מאף אחד ומשום דבר – מדוע אכפת לה מהמחאות במערב? אבל עובדה … השערים הכבדים של ברית המועצות נפתחו באורח פלאי בשנת 1971 והגל המאסיבי הראשון של עליית יהודי ברה"מ לישראל החל

מדוע אתם חושבים שמנהיגות של ברה"מ נענתה ללחץ ופתחה את השערים ב-1971?

במהלך השנים שלאחר מכן הוקמה התנועה הלאומית היהודית בברית המועצות. היא כללה שני מסלולי פעילות שונים לגמרי אך באופן טבעי משלימים. שניהם היו כרוכים בסיכון אישי משמעותי למשתתפים.

המסלול הראשון היה טיפוח קשרים עם עיתונאים זרים במוסקבה, העברת מידע למערב על רדיפות של פעילים יהודיים, שדולה למען תיקון ג'קסון-ואניק וכד'. סיפורו של "מסלול" זה ידוע היטב לציבור הרחב ומפורסם ברחבי העולם.

המסלול השני קבע למטרה להצית בקרב יהודי ברה"מ את להבת התעוררות הלאומית-ציונית, להקים מסגרות להנחלת הלשון העברית, לתרבות ולמסורת היהודית. פעילות זו כללה גם פרויקט מחתרתי. הפרויקט הזה כבר מזמן אינו סודי אך נשאר בלתי ידוע לחלוטין. זהו "הסיפור הנסתר" של יהדות ברה"מ. עכשיו הגיע הזמן לחשוף את הסוד הזה לציבור הרחב.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים